Genel Özellikler

Yapı ve inşaat sektöründe en fazla kullanılan terimlerden biri de dış cephe kaplama sistemleridir. Dış cephe kaplamasında da giydirme cephe kullanılmaktadır. Giydirme cephe, yüksek katlı binaların dış cephelerinin genellikle camdan oluşan bir duvarla kaplanması işlemidir. 2000’li yılların başından beri, dış cephede tuğla ya da betonarme yapıların mecbur kılınmasının kaldırılmasıyla giydirme cephe sistemler inşaat sektöründe en fazla tercih edilen yapılardan olmuştur.

Giydirme cephe sistemleri için tercih edilebilecek farklı malzemeler bulunmaktadır. Alüminyum giydirme cephe, silikon giydirme cephe, seramik kaplama cephe, klasik kapaklı cephe, transparan cephe sistemleri giydirme cephe çeşitlerinin birkaçıdır.

Teknik Özellikler

Alüminyum profiller dikey ve yatay açılar ile gruplandırılarak, istenilen ölçülerde dış cepheyi tasarlamaya imkan sağlar. Bu süreçte müşteri talepleri ve mevcut yapının yapısal özellikleri, genel gereksinimleri de dikkate alınır.
Farklı tasarımlarda kapak profiller kullanılabilmektedir. Aynı zamanda tam ya da yarı kapaklı olarak da tercih yapılması mümkündür. Farklı tasarım seçenekleri önemli bir ayrıntıdır. Nitekim kapak profilleri, dışarıdan bakıldığında görülebilmektedir. Bu nedenle doğru bir tercih yapmak önem arz eder.
Tasarım özelliklerinin yanı sıra, değinilmesi önemli bir diğer önemli özellik ise güçlü yalıtımdır. Alanın iklimlendirilmesinin daha kolay olması ve enerji tasarrufunun da mümkün olması, ancak doğru bir yalıtım ile mümkün olur. Bu bağlamda EPDM fitiller kullanılarak; ses ve ısı yalıtımı üst düzeyde sağlanmaktadır
Binanın estetiğini üst düzeye taşıyacak, özelleştirilebilir ayrıntılar mevcuttur. Farklı mimari tercihlere uygun; farklı kapak seçeneklerine ek olarak, strüktürel cam veya özel kapak çözümleri de sunulabilmektedir.